prowadzenie firmy bez płacenia ZUS

Prowadzenie firmy bez płacenia ZUS

Jakiś czas temu udzielałem porady w kwestii założenia działalności gospodarczej. Kiedy powiedziałem ile trzeba będzie płacić ZUS, klient spytał czy nie ma sposoby, aby tego uniknąć? Wyjaśniałem, że prowadzenie firmy bez płacenia ZUS jest możliwe i legalne. Oczywiście, co do zasady, ZUS jest obowiązkowy, ale jest możliwość prowadzenia firmy bez ZUS. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Taką szansę daje założenie co najmniej dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Możecie być spokojni – nieopłacanie składek ZUS jest legalne, jeżeli tylko zdecydujecie się na rozwiązanie, które Wam dzisiaj przedstawię.

Z dzisiejszego artykułu dowiecie się:

 1. Jakie składki trzeba płacić do ZUS, a jakie nie.
 2. Co daje nam płacenie ZUS.
 3. Jak uniknąć płacenia składek ZUS.
 4. Czy prowadzenie firmy bez płacenia ZUS jest możliwe.
 5. Co tracimy nie opłacając składek do ZUS.
 6. Czy prezes zarządu spółki z o.o. może nie płacić ZUS.

Standardowo nagrałem również podcast na temat prowadzenia firmy bez ZUS, do którego odsłuchania zapraszam, jeżeli nie chce Wam się czytać.

Jakie składki ZUS są obowiązkowe?

Decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej musicie wiedzieć, że trzeba będzie płacić ZUS. Oczywiście, ja Wam dzisiaj wytłumaczę jak tego nie robić 😉

Składki na ZUS można podzielić na trzy rodzaje:

 1. społeczne, na które składają się składki
  a) emerytalne
  b) rentowe
  c) chorobowe
  d) wypadkowe
 2. zdrowotne
 3. na fundusz pracy.

Nie wszystkie składki są obowiązkowe – nie musicie opłacać składki chorobowej – ona jest dobrowolna. Natomiast zdrowotna, emerytalną i rentową musicie.

Ze składki chorobowej można też zrezygnować. Aktualnie składka chorobowa wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek, czyli 76,84 zł miesięcznie. Rocznie (w 2020 r.) można oszczędzić ponad 900 zł. Jeżeli macie mały ZUS lub jesteście na uldze na start, to wysokość składki jest mniejsza. Mam znajomego, który „oszczędził” już ponad 4 000 zł w ten sposób. Jest mocno zdyscyplinowany i wszystkie oszczędzone w ten sposób pieniądze przelewa na specjalne konto, na którym odkłada oszczędności na starość 😉

Jeszcze jedno – nie ma możliwości, żebyście zwolnili się z płacenia składki zdrowotnej, nawet jak założycie dwuosobową spółkę z o.o., o której dzisiaj Wam będę mówił.

Osobiście uważam, że brak możliwości zwolnienia z płacenia składki zdrowotnej jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ciężko nigdy nie wiecie jaka choroba Was spotka.

Jakie są korzyści z płacenia ZUS?

Czy są korzyści z płacenia ZUS? Podobno jakieś są… Na pewno możliwość korzystania z opieki zdrowotnej.

Płacąc składkę emerytalną możecie liczyć na emeryturę w przyszłości. Pewnie nie będzie ona za wysoka, ale zawsze. Dzięki składce rentowej dostaniecie rentę, jeżeli stracicie zdolność do wykonywani pracy.

Opłacanie składki chorobowej gwarantuje Wam wypłacanie zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego czy świadczenia rehabilitacyjnego, kiedy będziecie na zwolnieniu. Tylko musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy pójdziecie na zwolnienie chorobowe, kiedy prowadzicie sami działalność gospodarczą?

Składka wypadkowa gwarantuje Wam wypłacenie ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli ulegniecie wypadkowi w trakcie pracy.

Czy prowadzenie firmy bez płacenia ZUS jest legalne?

Jeżeli nie chcecie płacić składek na swoją przyszłą emeryturę, możecie zdecydować się na prowadzenie firmy bez płacenia ZUS. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie minimum dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to całkowicie legalne rozwiązanie.

Samo założenie spółki z o.o. nie spowoduje, że nie będzie trzeba płacić ZUS. Następny krokiem jest powołanie członków zarządu w spółce z o.o. Zarząd jest obligatoryjnym organem spółki z o.o., dlatego wspólnicy spółki muszą podjąć odpowiednie uchwały powołujące członków zarządu.

Czemu trzeba powołać członków zarządu?

Powołanie członków zarządu w spółce z o.o. jest ważne, ponieważ mogą mieć wypłacane wynagrodzenie za pełnienie swoich funkcji. A od takiego wynagrodzenia nie są odprowadzane składki na ZUS.

Dlaczego członek zarządu nie musi płacić składki ZUS?

W polskim prawie nie ma przepisu, z którego wynikałby obowiązek płacenia składek ZUS przez członków zarządu spółki z o.o. Ważne jest, aby członków zarządu powołać do pełnienia funkcji, a nie zatrudnić na umowie o pracę.

W art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych napisano kto jest zobowiązany do płacenia składek ZUS i nie ma tam osób powołanych do pełnienia funkcji członków zarządu spółki z o.o.

Nie będę Wam wklejał tego artykułu z ustawy, bo jest dość obszerny. Możecie go znaleźć w Internecie.

Powołanie członka zarządu w spółce z o.o.

Według kodeksu spółek handlowych, powołanie członka zarządu odbywa się na zgromadzeniu wspólników, chyba że w umowie spółki z o.o. zawarto inne regulacje.

Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę, na mocy której powołuje konkretną osobę na członka zarządu.

Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

art. 201 § 4 k.s.h.

Na końcu artykułu znajdziecie wzór uchwały powołującej członka zarządu.

Członek zarządu, który pełni swoją funkcję tylko na podstawie powołania uchwałą zgromadzenia wspólników, nie ma żadnego z tytułów do objęcia obowiązkiem podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Powołanie oznacza nawiązanie stosunku organizacyjnego, ale nie stosunku pracy. Oczywiście, z członkiem zarządu można także zawrzeć umowę o pracę, ale nie jest to obowiązek. Relacje spółki z pracownikiem, a relacje z członkiem zarządu to dwie inne kwestie.

Z pracownikiem spółkę z o.o. łączą relacje o charakterze pracowniczym, a więc mamy tutaj do czynienia m.in. z podporządkowaniem. W przypadku członka zarządu powołanego uchwałą, mamy do czynienia z powiązaniami natury organizacyjnej. Członek zarządu jest osobą trzecią wobec spółki i ewentualne prawa pracownicze powinny zostać zawarte w umowie. Nie należy utożsamiać stosunku pracy z członkostwem w zarządzie spółki z o.o.

Jeżeli interesuje Cię jak zabezpieczyć się w umowie, zapraszam do przeczytania lub posłuchania materiału, który przygotowałem na ten temat.

Zawarcie umowy z członkiem zarządu

Gdyby spółka z o.o. zawarła z członkiem zarządu umowę o pracę, to pojawi się obowiązek płacenia składek na ZUS.

W takiej sytuacji, jeżeli będziecie członkami zarządu, poza stosunkiem organizacyjnym, będzie Was łączyć również stosunek pracy. Zamiast umowy o pracę, można podpisać umowę zlecenia, jednak nie zmieni to obowiązku odprowadzania składek na ZUS.

Czy prezes spółki z o.o. musi płacić ZUS?

Prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest członkiem zarządu, więc może być powołany do pełnienia swojej funkcji.

Sytuacja jest taka sama jak z innymi członkami zarządu, którzy zostali powołani. Prezes zarządu spółki z o.o. nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne w takiej sytuacji.

Jakie są wady niepłacenia składek ZUS?

Czy niepłacenie składek na ZUS i prowadzenie firmy bez płacenia ZUS ma jakieś wady? Na pewno jedną – nie odprowadzacie składek na Waszą przyszłą emeryturę.

Z drugiej strony, może to być zaleta, ponieważ pieniądze, które odprowadzalibyście na ZUS, możecie odkładać na Wasze prywatne konto. Będzie to Wasza prywatna emerytura. Na pewno pieniądze, które sami odłożycie na takie konto będą większe niż te wpłacone do ZUS. Osobiście uważam, że nie ma co wierzyć w to, że nasze emerytury będą na tyle wysokie, żeby zabezpieczyły naszą przyszłość.

Oczywiście, musicie mieć sporą samodyscyplinę, żeby co miesiąc przelewać pieniądze na takie konto i nagle nie wpaść na pomysł „a może pojadę w podróż dookoła świata, skoro mam tyle oszczędności?”.

Podsumowanie

Jak widzicie, prowadzenie firmy bez płacenia ZUS jest możliwe, trzeba tylko założyć minimum dwuosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto zastanowić się na tym rozwiązaniem, jeżeli macie szansę odłożyć odpowiednie pieniądze na Waszą prywatną emeryturę.

Z dzisiejszego artykułu dowiedzieliście się, że:

 1. co do zasady składki ZUS są obowiązkowe.
 2. składki ubezpieczeniowe to składki:
  a) emerytalne
  b) rentowe
  c) chorobowe
  d) wypadkowe
  e) zdrowotne.
 3. nie można zrezygnować z opłacania składki zdrowotnej w przypadku dwuosobowej spółki z o.o.,
 4. założenie minimum dwuosobowej spółki z o.o. daje możliwość prowadzenia firmy bez płacenia ZUS,
 5. trzeba powołać siebie na członków zarządu i wypłacać sobie z tego tytułu wynagrodzenie,
 6. nie trzeba podpisywać żadnych umów o pracę lub zlecenia ze spółką jako członek zarządu,
 7. podpisanie umowy o pracę przez członka zarządu skutkuje obowiązkiem opłacania składek ubezpieczeniowych.

Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu.

Poniżej obiecany wzór uchwały powołującej członków zarządu.

Jedna odpowiedź do “Prowadzenie firmy bez płacenia ZUS”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter Prawo w Biznesie

Administratorem Twoich danych osobowych podanych w formularzu będzie Marcin Kozłowski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EWS LEGAL Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kozłowski.
Twoje dane są przetwarzane w cel wysyłki newslettera. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.

Newsletter

Administratorem Twoich danych osobowych podanych w formularzu będzie Marcin Kozłowski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą EWS LEGAL Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kozłowski.

Twoje dane są przetwarzane w cel wysyłki newslettera. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zapisuje Cię

Dziękuję za zaufanie! Sprawdź swoją skrzynkę :)

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.