Zanim podpiszesz umowę najmu

Zanim podpiszesz umowę najmu

Jeżeli szukacie lokalu dla swojej firmy albo chcecie wynająć mieszkanie studentom lub przedsiębiorcom, powinniście zadbać o dobrze napisaną umowę najmu. Umowa musi zabezpieczać Was w przypadku ewentualnych konfliktów z najemcami lub wynajmującym (zależy po której stronie jesteście). Zanim podpiszesz umowę najmu warto wiedzieć w jaki sposób zostaną rozliczone nakłady poczynione na lokal, jaki będzie czas trwania umowy lub czynsz.

Czytaj dalej Zanim podpiszesz umowę najmu

Co to jest działalność nierejestrowana?

co to jest działalność nierejestrowana

Jeżeli zastanawiacie się czy Wasz pomysł na biznes jest odpowiedni i opłacalny, warto go przetestować. Co z tego, że według Was macie świetny pomysł, jak okaże się, że nikt nie chce kupować Waszych towarów lub korzystać z Waszych usług? Pierwszym krokiem jest sporządzenie biznesplanu. Jeżeli boicie się rozpoczęcia działalności gospodarczej, warto spróbować z nierejestrowaną działalnością gospodarczą, czyli tzw. firmą na próbę. Jest mniej formalności niż przy normalnej działalności. Wyjaśnię Wam dzisiaj co to jest działalność nierejestrowana.

Czytaj dalej Co to jest działalność nierejestrowana?

Prowadzenie firmy bez płacenia ZUS

prowadzenie firmy bez płacenia ZUS

Jakiś czas temu udzielałem porady w kwestii założenia działalności gospodarczej. Kiedy powiedziałem ile trzeba będzie płacić ZUS, klient spytał czy nie ma sposoby, aby tego uniknąć? Wyjaśniałem, że prowadzenie firmy bez płacenia ZUS jest możliwe i legalne. Oczywiście, co do zasady, ZUS jest obowiązkowy, ale jest możliwość prowadzenia firmy bez ZUS. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Taką szansę daje założenie co najmniej dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czytaj dalej Prowadzenie firmy bez płacenia ZUS

Kara umowna za brak zapłaty

kara umowna za brak zapłaty

Ostatnio sporządzałem umowę najmu dla klientki, która koniecznie chciała, żeby w umowie znajdowała się kara umowna za brak zapłaty lub nieterminowe płacenie czynszu. Udało mi się wytłumaczyć, że kary umowne za nieterminowe płacenie są bezzasadne, ponieważ nie będzie można ich wyegzekwować. Polskie prawo nie przewiduje w takiej sytuacji kary umownej. Kilka dni później przeczytałem, że Sąd Najwyższy stwierdził, iż kara umowna za brak zapłaty jest zasadna…ale w zamówieniach publicznych. Czy kara umowna za brak zapłaty wynagrodzenia jest możliwa do wyegzekwowania?

Czytaj dalej Kara umowna za brak zapłaty

Roszczenia pracownika do pracodawcy

roszczenia pracownika do pracodawcy

W ostatnim czasie zauważyłem wzmożone zainteresowanie występowaniem przez byłych pracowników do sądu o zaległe wynagrodzenie od swoich byłych pracodawców. Niestety, pandemia doprowadziła niektórych przedsiębiorców do bankructwa, a niektórych zmusiła do redukcji zatrudnienia. Inni mają natomiast problemy z terminowym wypłacaniem wynagrodzeń. Musicie jednak pamiętać, że zwolnienie pracownika niesie za sobą niekiedy dodatkowe konsekwencje, a tym bardziej jeżeli zostaną złamane przepisy prawa pracy przy takim zwolnieniu. Podobnie, jeżeli pracownik zwalnia się, bo nie dostał wynagrodzenia na czas. Roszczenia pracownika do pracodawcy to m.in. odszkodowanie i odprawa.

Czytaj dalej Roszczenia pracownika do pracodawcy

Czy zakaz konkurencji w umowie cywilnej jest dozwolony?

zakaz konkurencji w umowie cywilnej

Zakaz konkurencji kojarzy się nam raczej ze stosunkiem pracy, a nie umowami cywilnoprawnymi (np. umową zlecenie). Jednak w obecnych czasach wiele firm zatrudnia właśnie na podstawie umów cywilnoprawnych lub kontraktach (b2b). Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów, na podstawie której się zatrudnia. Jednak czy zakaz konkurencji w umowie cywilnej jest dozwolony? I czy zakaz konkurencji obowiązuje po ustaniu umowy zlecenie lub kontraktu?

Czytaj dalej Czy zakaz konkurencji w umowie cywilnej jest dozwolony?